Krása nekrása

15. června 2012 v 7:39 | Radičik |  Téma týdne
Evženie se konečně dočkala. Dnes na ni mohla vizážistka vyzkoušet nejnovější módní výstřelky. Teď budou mít všichni oči jen pro mě, pomyslila si a vykročila ze salónu krásy.
Evženie byla moc hodné děvče.

Její bohatí rodiče ji od mála nic neodepřeli. Vlasy jí už od útlého dětství splétali tou nejdražší mašličkou. Ani si tehdy neuvědomovali jak často opakovaná slova: "Evženie, ty budeš ta nejhezčí a nejúspěšnější holka na světě", se malé holčičce zaryla hluboko do mysli. Měl-li někdo nový šátek, Evženie se vyptala na cenu a rázem musela mít dražší a hezčí.
A nejinak tomu bylo dnes. Jak říkala vizážistka: "Paní Evženie, vypadáte nádherně, jste chodící krása". Tato slova ji opravdu hřála u srdce. S tím vědomím vykročila s překrásným slaměným kloboukem s růžovou mašlí. Nablýskané střevíčky, lesklá kabelka, třpytky na halence, na krku pravé diamanty, na rukou briliantové prsteny, to vše jen odráželo její krásu.
Jenže veškerou radost ze sebe ji vzala Růženka. Děvče ze sousedství, které však jako hodné děvče zůstalo napořád. Rodiče ze statku vždycky tvrdě pracovali, aby uživili svých sedm dětí. Své potomky přitom učili skromnosti a vděčnosti.
"Vám to dneska sluší paní Evženie," s úsměvem na tváři a radostnou náladou ji upřímně pochválila. A to Evženii dokázalo vytočit. "Nána jedna vesnická. Ani se nenalíčí, nemá vkus na oblečení a vyjde si s úsměvem. Jak si může v takovém ohozu dovolit na mě vůbec zavolat?" Jen se na ni ušklíbla, přičemž ji naskočené vrásky narušily make-up a mírně uskočil nos, který byl po třech plastikách méně stabilní (kdyby tušila, že Radičik má podobný nos zdarma, bez plastiky).
Jenže kolem koho Růženka prošla, každý na ni s úsměvem zavolal, zažertoval, vychválil ji jak je hodné děvče, obdivoval jak je pořád usměvavá a krásná. Na Evženii hvízdli pouze dva místní štamgasti schouleni u krabicového vína. A to za tu "fasádu" na sobě dala tolik peněz.
Byla zklamaná. Šla se proto poradit k jedné moudré stařence, proč lidi víc obdivují Růženku a ne ji.
Když ji stařenka uviděla, spustila: "Děvčico nešťastná! Tady máš dvě jablíčka, kousni si do nich." Evženie si vybrala to lesklejší, tedy na povrch krásnější. Jen co se ale zakousla, musela sousto s odporem vyplivnout. Uvnitř bylo nahnilé a zkažené. Vzala si tedy to druhé jablíčko, které sice nebylo až tak naleštěné, ale uvnitř bylo zdravé a krásné.

Stařenka vysvětlila: "Vidíš Evženie, ta pravá krása musí vycházet zevnitř, z dobrého srdce. Maruška má dobré srdce a tím vyzařuje lásku a radost a v očích druhých je nadmíru krásná, přestože nemá na sobě nějaké třpytky."
"Co mám tedy dělat, abych byla krásná i uvnitř?" vyhrkla zvědavě Evženie.
Stařenka odpověděla: "Musíš vykonat nějaký dobrý skutek. To je má odpověď, to je má rada."

Ale to už si asi Radičik s něčím poplet. Tak to vypadá, že kromě nosu šejdrem bude mít něco také s pamětí. Raději hned bude končit než na to přijde Ivan...
Smějící se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 15. června 2012 v 11:05 | Reagovat

Vnitřní krása,přirozenost.Plně s tebou souhlasím a z toho nosu si nic nedělej.

2 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 15. června 2012 v 17:54 | Reagovat

Co pořád máte všichni s těmi nosy? Nějak se to rozmáhá. Malkiel píše o  slečně s nosem "Sexyrypák". Jsem zvědavá, kdo bude na další na řadě.

Ano, je pravda, že když má někdo dobré srdce, vyzařuje z něj krása. Ale ruku na srdce: kdyby Růženka nebo Maruška vypadala jako Kalamity Jane od Mládka, skutečně by  byla v očích druhých považována za krásnou? Myslím, že  v takovýchto případech by bylo na místě přirovnání: z nočníku křišťálovou vázu neuděláš.

3 Vendy Vendy | Web | 18. června 2012 v 23:19 | Reagovat

[2]: Superkomentář.
K článku: je to pěkné povídání a určitě pěkné chování a úsměv a přívětivost dělají svoje, ale vnější krása, bohužel, dnes vede.
Aspoň na první pohled.
A bohužel, v žádostech o práci se hodně dává na první pohled, o krásnou duši se zaměstnavatelé moc nezajímají...

4 Amelie Amelie | Web | 20. června 2012 v 14:27 | Reagovat

Ale ale Radičiku, na tvaru nosu přece nezáleží. Zrovna z tebe sálá vnitřní krása i na dálku. Měj se rád takový jaký jsi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama