Místo Nobelovky chůze po trávníku

14. května 2012 v 15:46 | Radičik |  Historie
Mezi další významné osobnosti v dějinách mě zaujal vědec, který nám zanechal svůj odkaz. Nezaujaly mě tak jeho významné úspěchy na poli lékařské vědy, ale jeho nevídaná skromnost, kterou si získává mé velké sympatie. Řeč je o nositeli Nobelovy ceny z roku 1901 panu Roentgenovi.


Kamarádství na prvním místě

Celým jménem Wilhelm Conrád Roentgen (1845-1923) pocházel z holandské rodiny, která se však usadila v Německu. Ještě dříve než se proslavil jako význačný vědec, upoutal na sebe pozornost jako velice charakterní a obětavý člověk. Když měl v 17 letech prozradit spolužáka, který nakreslil na tabuli legrační karikaturu svého profesora, odmítl jej prozradit, přestože byl za tento "hrozný" čin vyloučen z gymnázia.

Vědecká dráha

Přestože díky tomuto obětavému skutku nesložil maturitu, i tak se nakonec stal univerzitním profesorem. Objevem paprsků X (které pak dostaly jeho jméno) pronikajících měkkými tkáněmi lidského těla a následně vytvářejících obraz vnitřních orgánů neskutečně otevřely nové možnosti. Navzdory tak velkému objevu, který stále i po více než 100 letech využíváme, nepřijal žádnou odměnu.

Jediná výsada

To však nebylo všechno co odmítl. Taktéž Nobelovu cenu, kterou obdržel v roce 1901 za objev rentgenového záření věnoval univerzitě. A přestože zemřel v nedostatku, nepřijal ani šlechtický titul, který mu byl nabízen. Jedinou výsadu, kterou přijal, bylo svolení od sousedů, že může chodit po trávníku na loukách v okolí své chaty.

Rozhovor

Naší redakci se podařilo s tímto výjimečným člověkem natočit rozhovor:

Levné Štěstí (dále jen LŠ): Pane Roentgene, víte, že celá naše generace využívá Vašeho úžasného objevu a jsme Vám za to vděční?

Roentgen: To jsem netušil, jen jsem konal svou práci. Byla to práce jako každá jiná. Podobně jako třeba zedník postaví dům, tak výsledek jeho práce pak také využívají další generace.

LŠ: Jenže Vy jste za svou práci nepřijal žádnou odměnu. Také jste odmítl šlechtický titul.

Roentgen: Ale já přece přijal tu výsadu chodit po trávníku, to jsem si opravdu užil (...smích - pozn. red.)

LŠ: Jste vzácný člověk. Řekněte mi, jak se díváte na dnešní celebríty, které v porovnání s Vámi vlastně nic nedokázaly a přesto přijímají hříšné peníze už jen za reklamu. Pak vlastní drahé auta, vily...

Roentgen: Víly?

LŠ: No ano, auta, vily, bazény..., co Vám na tom přijde divného?

Roentgen: No já netušil, že víly opravdu existují (zamyšlený výraz).

LŠ: No Vy máte asi na mysli víly s dlouhým í... Ale ty opravdu neexistují...

Roentgen: (skočil našemu redaktorovi do řeči) No, jen tak přemýšlím, jak by vypadal rentgenový snímek takové víly, pokud neexistuje???

LŚ: Ale to jsme trochu odbočili. Ještě poslední otázka. Co byste vzkázal dnešním lidem. Jsou lepší peníze nebo smysl pro čestnost?

Roentgen: Peníze ty mohou snadno pokazit charakter člověka. Na druhou stranu skromnost, čestnost, ochota pomáhat druhým, to jsou hodnoty, které nám pomáhají vážit si sami sebe a mít dobrý pocit...

LŠ: Děkujeme za rozhovor.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 15. května 2012 v 7:18 | Reagovat

Výjimečný člověk se skromnou a tichou povahou,  milující přírodu. Co k tomu dodat? Takoví lidé se už asi nerodí.

2 helena helena | Web | 15. května 2012 v 11:13 | Reagovat

Až neuvěřitelné.

3 Eruvië Eruvië | Web | 6. června 2012 v 11:57 | Reagovat

Kéž by takových lidí bylo víc :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama