Záhadný předmět v kapse

18. dubna 2012 v 19:05 | Radičik |  Historie
Tento článek poukazuje na trnitou cestu, která mnohdy vede k pokroku. Kolik obětí, zranění a někdy i životů již dokázali vědci přinést, jen aby příští generace mohly být vzdělanější a mohly výsledky jejich těžce získaných poznatků využít k pokroku. Ne jinak tomu bylo v případě jistého nositele Nobelovy ceny.


Abychom si ale vysvětlili onen záhadný předmět z titulku, musíme si nejprve říct kde se to stalo, kdy a komu.

Paříž

Budova tehdejšího polytechnického ústavu, laboratoř jen pár kroků od pracovny manželů Curieových.

Rok 1896

Od té doby totiž začíná atomový věk.

Becquerel

Francouzský fyzik Alexander Henri Becquerel (1852-1908), nositel Nobelovy ceny za fyziku v roce 1903 za objev přirozené radioaktivity.

Záhadné záření

Profesor Becquerel ozařuje různé látky slunečním světlem a působením na fotografickou desku zjišťuje, zda světlo opět vyzařují. Náhodně (či intuicí?) vybírá uranovou sůl, u níž zjišťuje, že jakési záření vysílá dokonce i v případě, že není nejprve ozářen. Uvědomuje si tak, že přichází na kloub zcela novému jevu - později nazvaném přirozená radioaktivita.
Po jeho smrti (zemřel předčasně ve věku 56 let) byla po něm pojmenována jednotka radioaktivity - becquerel, dále také kráter na Měsíci a kráter na Marsu.

Radioaktivita v kapse

Pan Becquerel nosil nějakou dobu zkoumaný vzorek v kapse. Utrpěl však od něj popáleninu, která se špatně a dlouho hojila.

Jak se to týká nás?

Profesor Becquerel byl věhlasný vědec. Přesto nosil v kapse nebezpečný předmět, o němž nevěděl, že ovlivňuje lidskou tkáň.
My si dnes sotva vložíme do kapsy nějaký radioaktivní materiál. Avšak v kapsách směle nosíme mobilní telefony (a mnohdy nejeden), a to i přesto, že názory vědců na škodlivost záření jsou nejednotné. Zda nosíme v kapsách také nebezpečný předmět, to ukáže čas. A možná to zjistí až příští generace...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se Vám tento článek/video?

Ano 77.4% (24)
Ne 22.6% (7)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama