Pojídač kober

17. dubna 2012 v 22:55 | Radičik |  Příroda
Tento úžasný elegán se na první pohled zdá snadno zranitelný a pomalý. Ve skutečnosti se před ním ale třese i samotná kobra. Pro tuto převahu je v jistých zemích používán jako domácí hlídač.

V našich podmínkách má na starosti hlídání majetku bezkonkurenčně nejlepší přítel člověka - pes. Není tomu tak ale všude. Záleží zejména na tom, k jakému účelu se takový domácí hlídač používá. Na zloděje pejsek docela zabírá.
Existují však země, např. Indie, kde je nutné své obydlí chránit před horšími vetřelci než jsou zloději. V Indii se totiž do obydlí velice rádi vkrádají hadi, zejména kobry. Co myslíte, jaké zvíře Indové používají, aby svůj domeček od těchto nebezpečných zvířat ochránili?
Tipněte si z těchto možností:
1. slona
2. tygra
3. medvěda.

Ochrání před hady, šelmami i zloději

Pokud jste tipovali např. tygra, přemýšleli jste sice dobře, ale jako ochránce před kobrami se v indii nepoužívá. Správná odpověď totiž není ani jedna z uvedených. V Indii se totiž jako domácí hlídač a ochránce používá páv. Je to trochu neuvěřitelné, ale svým silným zobákem a pařáty dokáže zejména mladé kobry snadno zneškodnit. Není divu, že je páv v Indii národním ptákem. V okolí obydlí hlídaném pávem se tak nevyskytují hadi, hlodavci a další havěť. To ale není vše. Svým hlasitým křikem dokáže majitele domu upozornit na blížícího se zloděje nebo nějakou šelmu.

Ozdoba zahrad i talířů

Páv byl obdivován již odedávna. Snad prvním velkým obdivovatelem páva byl asi před třemi tisíci léty král Šalomoun. Do Jeruzaléma si jej nechával dovážet, aby ještě víc zkrášlil jeho zahrady. Páv byl také hýčkán např. Alexandrem Velikým. Od dob Římské nadvlády však tento nádherný tvor byl chován především pro maso. Významní panovníci si kromě masa pochutnávali také na pavím jazýčku či mozečku. U nás byl snad největším jedlíkem pávů Vilém z Rožmberka, který si na jedné své svatbě nechal připravit dokonce 350 pávů.
Snad se již lidé pávů nasytili a budou je spíš obdivovat pro jejich nádheru v zoologických či zámeckých zahradách. Zejména samec se totiž může právem pyšnit na své zářivě pestré zabarvení. Svá nádherná nadocasní pera nechá vyniknout v plné kráse při námluvách. Samice je naopak svým převážně hnědošedým zabarvením spíše nenápadná, což má své opodstatněné výhody při sezení na vejcích. Lépe tak splývá s okolím a je víc chráněna.

Symboly, pověry a Opava

Páv byl vždy vhodným námětem pověstí, pověr či symbolů. Symbolizoval např. slunce, vznešenost, nesmrtelnost, ale nejznámějším symbolem je snad pýcha. A při pohledu na jeho krásu je nutno dodat, že právem.
Věděli jste ale, co má symbol páva společného s městem Opava? Logo tohoto slezského města se totiž opírá o páva, což vychází z pověsti, podle níž se dva kupci hádali právě o-páva.
Mnozí lidé pávu také připisují smůlu, kterou nosí svým majitelům.
Nechť ale pro nás zůstane jen nádherným zpestřením přírody.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se Vám tento článek/video?

Ano 77.4% (24)
Ne 22.6% (7)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama