Minulost - hodný i zlý potápěč!

24. dubna 2012 v 20:21 | Radičik |  Téma týdne
Jako rub a líc. I naše vzpomínky mohou mít dvě naprosto odlišné tváře. Pokud naši minulost přirovnáme k potápěči, může pro nás vykonat dvě služby. Buď nás dokáže stáhnout na samé dno nebo nás dokáže vysvobodit a posunout výš.Zlý potápěč

V moři jste se odrazili od samého dna a už už se zdá, že budete brzy na hladině. Dopadající světelné paprsky jsou čím dál tím jasnější, když v tom se pod Vámi vynoří záškodnický potápěč a chytne Vás za nohu. A zase jdete ke dnu...
Podobné je to s našimi negativními vzpomínkami. Neúspěch a ponižování ve škole a u spolužáků, nepovedené rande, nešťastná láska, nepříjemné zážitky z dětství, z vězení, z války, z koncentračního táboru - to vše jsou vzpomínky, na které se snažíme za každou cenu zapomenout.
Když už máme pocit, že se nám to daří a naše sebedůvěra i sebeúcta rostou, z ničeho nic se v mysli vyplaví ty nepříjemné zážitky, které nám připomínají ty hrůzy a naše neúspěchy. Snaží se nás přesvědčit, že za nic nestojíme, že děláme jen chyby. Léta jsme si budovali určitou míru sebevědomí a najednou nás tyto vzpomínky vrátí na samé dno.
Prostě jsme měli neúspěchy a nepříjemné zážitky v minulosti, a tudíž nemáme šanci být lepšími!???

Hodný potápěč

Plavu, plavu a vím, že jsem to zvládl už v minulosti, tak to dokážu i nyní. Hodný potápěč, to jsou ty naše nabyté životní úspěchy, které nás ženou kupředu a dodávají nám potřebnou jistotu, že zvládneme každý úkol. V minulosti jsme například dokázali napsat skvělou slohovku a tím překvapit učitelku i sami sebe nebo zvítězit v nějaké sportovní disciplíně. Tyto úspěchy nás posouvají dál.
Máme na to, podobné úspěchy zopakovat!

Závěr

Nikomu nevyčítejme staré chyby, ty už nejde napravit. Jen ničí vztah. Dejme druhým šanci se změnit a povzbuzujme jejich sebedůvěru.
Z minulosti se poučme. Díky špatným vzpomínkám jsme schopni poznat své hranice, čeho jsme schopni v životě docílit. Pokud z minulosti např. vím, že jsem naprostý antitalent na tanec, nebudu si dávat jako životní cíl stát se mistrem světa v nějaké taneční disciplíně - z minulosti jsem se poučil a znám lépe své možnosti.
Ty úspěšné vzpomínky si denně připomínejme. Napišme si je na papír a vyvěsme na nástěnku. Budou nás motivovat k daleko větším úspěchům než si možná myslíme. Možná právě díky vzpomínkám objevíme nové možnosti a své skryté vlohy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Vzpomínáte rádi na svou minulost?

Ano 44.4% (4)
Snažím se myslet jen na to dobré 11.1% (1)
Nemohu se zbavit nepříjemných vzpomínek 33.3% (3)
Ne 11.1% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama