Banánovník – exotika v pokoji

20. dubna 2012 v 15:00 | Radičik |  Rady a inspirace

Už jste někdy jedli nezralá jablka? To je záběr na zuby, viďte? A teď si představte, že byste otrhali všechna nezralá jablka, ošetřili je chemicky, aby vydržela dlouhou cestu a poslali je skoro přes půl zeměkoule daleko. Asi budete souhlasit, že výsledné jablko, do kterého se tam někdo zakousne, bude mít k tomu našemu přirozeně dozrávajícímu jablku hodně daleko.Pravá chuť banánů

Podobné je to i obráceně. Když si my v Evropě naopak kupujeme banány, musíme počítat s tím, že pro nás nádherně zralý banán (avšak utržený nezralý a obdarován obalem z chemické továrny) zase nemá nic společného s tím přirozeně dozrávajícím banánem. Jak se ale k pravým banánům dostat? Přestože máme jiné klimatické podmínky než třeba v jihovýchodní Asii, odkud pochází, přesto je možné si také u nás čerstvé banány vypěstovat. A kupodivu k tomu nepotřebujeme nijak náročné podmínky.

Ideální prostředí

Co bychom měli v úvahu vzít určitě, je to, kolik prostoru jsme schopni mu zajistit. Pro domácí pěstování nejvhodnější a nejrozšířenější zakrslý banánovník (Musa acuminata) totiž dorůstá výšky až dva metry, a pokud se proto s ním nechcete dělit o místo v malém bytě, asi to bude problém. Ve větších bytech či v rodinných domcích je naopak ideálním společníkem, který vnese do domova trochu exotiky. (A pokud si k němu pořídíte i malou opičku, budete mít o zábavu postaráno.Mrkající)
Po nákupu banánovníku bychom mu měli dopřát místo u jižního či jihovýchodního okna. Nezapomeňte jej pravidelně otáčet za sluncem. Jen tak bude mít pravidelný tvar.
Ideální teplota v místnosti pro banánovník je v rozmezí 20-25 °C. Přitom by teplota v zimě neměla klesnout pod 15 °C (to nezvládne ani s kožichem) a v létě naopak vystoupit nad 35 °C.

Péče o banánovník

Banánovník má rád vlhkost. Dopřejte mu proto bohatou zálivku. Ovšem přiměřeně, extrémně vysoká zálivka by zase vedla k uhnívání kořenů. Banánovník si sám řekne, kdy má dost a kdy naopak žízní. Když mu blednou listy, dává jasný signál, že akutně potřebuje pít. Naopak, pokud je půda dlouho promočená, dává tím najevo, že ještě "nevypil" předešlou zálivku. Vnímejte tedy jeho potřeby a nebojte se s ním komunikovat taky. (Jen dejte pozor, aby Vás nikdo neslyšel jak s banánovníkem mluvíte. Kdyby na Vás někdo přišel a ještě viděl tu opičku, museli byste se s banánovníkem rozloučit. Do blázince se totiž údajně nesmí brát nic sebou. Vše je tam erární.)
Banánovník je třeba také přihnojovat. V létě asi jednou za dva týdny, v zimě zase minimálně. Z hnojiva si potrpí hlavně na dusík a draslík.
Zemina pro banánovník by měla být tvořena vrstvou písku, kompostu a rašeliny. Tento poměr by přitom měl být 1:1:1.

Množení

Banánovník si vytváří během růstu své vlastní výhonky. Pokud tyto přírůstky mají minimálně 5 listů, můžeme je pak rozsadit samostatně. Dáme tak život další generaci banánovníku. Ten mateřský totiž po 4-5 letech, když poprvé odrodí, tak současně odumírá. Je proto nutné neustále množit a množit. Jen tak si zajistíme pravidelný přísun domácích banánů.

Všem přeji hodně úspěchů s pěstováním a spoustu chutných plodů. Budu rád, když se pak pochlubíte se svými úspěchy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí se Vám tento článek/video?

Ano 77.4% (24)
Ne 22.6% (7)

Komentáře

1 Anetka Anetka | E-mail | Web | 11. listopadu 2015 v 10:41 | Reagovat

Banánovník je super rostlina :) Roste v exotických končinách. Mým snem je exotická dovolená na Srí Lance http://www.redoktravel.cz/exotika-vzdalene-zeme/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama